Mivel műemlékeink a jövő nemzedékre örökítik át élő kulturális-történelmi örökségünket, a Maros megyei Körtvélyfája község református templomát és harangtornyát a Központi Régió 2021-2027-es Programja vissza nem térítendő forrásaiból helyreállítási munkálatoknak vetik alá, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség irányításával. Az új támogatási szerződés aláírását követően a Központi Régióban, a Marosvásárhelyről Szászrégenbe vezető festői út mentén található A kategóriájú műemlékek valódi turisztikai attrakciót jelentenek majd Körtvélyfája és Gernyeszeg községek számára. Ha egy pillanatra megpihennének a fák árnyékában, a látogatók egyben erdélyi kulturális élményeket is találnak, amelyeket a református templom nyitott kapuja kínál majd fel.
A körtvélyfájai református templomegyüttes rehabilitációjára és helyreállítására vonatkozó támogatási szerződést a kedvezményezettjek – a Körtvélyfájai Református Egyházközség és Gernyeszeg Község Területi Közigazgatási Egysége – képviselői, valamint Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója a finanszírozó intézmény képviseletében írta alá. A beruházásra elkülönített források a 7. prioritás – Fenntartható turizmusra alapozó régió, 7.1.1-es beavatkozásának – Az UNESCO és az A kategoriájú kulturális örökség megőrzése, védelme és népszerűsítése – tételéből származnak, a támogatási szerződés összértéke pedig 4.742.709,69 lej, amelyből 4.454.257,09 lej a vissza nem térítendő finanszírozást jelenti. A kedvezményezett által a projektben előirányzott munkálatok elvégzésének időtartama két év, így 2026 júliusában fejezik be.
„A kutatások azt mutatják, hogy a világjárvány egyik hatása a román állampolgárok belföldi turizmus felé való irányulása, ezáltal pedig növekedett a kereslet a kevésbé zsúfolt, természeti látványosságokkal rendelkező, közeli turisztikai célpontok, különösen a vidékiek iránt. Jelen, stratégiai fontosságú, kulturális örökségi helyszín helyreállítását célzó projekt támogatása egyben a térség turizmusa fejlődésének felgyorsítását is jelenti, továbbá a helyi munkaerő felhasználásának növekedéséhez, a vidéki térség fejlődéséhez vezet, ezáltal csökkenti az elvándorlási és elnéptelenedési kockázatot. E kultúrtörténeti műemlék helyreállítása elengedhetetlen a közösség örökségének megőrzéséhez. A templomok a helyi hagyományok és szokások szimbólumai, de népszerű turisztikai célpontok is. E szimbólumokat, élettörténeket, történelmet és érzelmeket őrző falak egyben örökségünk megőrzését is biztosítják, és azt, hogy a helyi és regionális közösségeknek mindig lesznek fontos műemlékeik, amelyek további kulturális és vallási értékekben részesítik az embereket. A Központi Régió Programjának eme 74,65 millió lejes vissza nem térítendő forrásból álló keretér e2024 februárja volt a pályázatok benyújtásának határideje, addig pedig 12 projektet nyújtottak be a pályázók, ezek közül a körtvélyfájai a negyedik projekt, amelyre támogatási szerződést írunk alá” – jelentette ki Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója.
A projekt helyszíne:
A Maros megyei Körtvélyfája több mint 1700 lakosú, elsősorban mezőgazdasági és állattenyésztési tevékenységet folytató közösségben található a gótikus stílusban épült református templom. A templom a 14. században épült, majd a 20. század közepén felújítási és bővítési munkálatokat végeztek rajta, ennek eredményeként pedig a vallási építmény elnyerte mai formáját és méreteit, központi hajóval, apszissal és ablakokkal, amelyek megőrzik a templom gótikus ívének eredeti formáját. A helyi közösség az évek során hozzájárult a béke és nyugalom eme helyszínének megőrzéséhez, amelyet vasból készült csillárral, a templom északi oldalán új karzattal és a református közösség által 1976-ban készített kerítéssel egészített ki. A református templom udvarán egy mintegy 300 éves harangtorony található, amely eredeti formájában máig megmaradt.
A projekt tervezett tevékenységei:
A projekt az A-kategórájú történelmi műemlékegyüttes, a református templom és a harangtorony kulturális potenciáljának kihasználására tesz javaslatot, hogy növelje a turizmus számára a láthatóságát és megközelíthetőségét, bevonja a helyi közösséget és a KKV-ékat a fenntartható kulturális turizmus fejlesztésébe, támogassa a helyi és regionális fejlődést, a gazdaságot, a vidéki életmódot és a hagyományokat.
A templom épülete és harangtornya helyreállításának befejezését követően, amely a közösség örökségének megőrzése szempontjából fontos beruházás, az épületegyüttes megnyitja kapuit a különféle tevékenységek előtt a közösség és a látogatók számára. A projekt megvalósítása révén kedvezőbb munkakörnyezetben végzi majd tevékenységét 3 dolgozó és 13 önkéntes, a falu lakossága és a turisták pedig részt vehetnek az általuk szervezett különféle tevékenységekben: istentiszteletek, színházi előadások, kincskereső játékok, fotópályázatok, műemléktörténeti kiállítások, műemléklátogató idegenvezetés.
A projekt révén a műemlékegyüttes jó állapotban marad fenn a jövő nemzedékei számára, és valamennyi látogató megcsodálhatja, a népszerűsítésére készülő honlap segítségével látogathatja. Itt az érdeklődők megtalálhatják az egyházközség által ajánlott programokat, valamint a környék történelmi érdekességeivel kapcsolatos tudnivalókat.