Tevékenységének 25 éve alatt a regionális fejlesztés terén megszerzett tapasztalatát közvetítette a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség

A romániai Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség 2023. szeptember 24. és 27. között fogadta a moldovai köztársasági Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség küldöttségét, amely 3 napig intenzív tapasztalatcserén vett részt az európai projekthelyszínek meglátogatásával, amelyet kiegészített a Pruton túli partnerek jobb felkészülése az Európai Unióhoz való előcsatlakozási időszakra. Az említett napokon szó esett a romániai Központi Régió fejlesztési folyamatáról, amely a gazdaságfejlesztés előfeltétele volt, az Észszerű Szakosodási Stratégia kidolgozásának állomásairól, valamint arról, hogy milyen szervezetek vesznek részt az előírt tervezési és programozási dokumentumok kidolgozásában az európai programok keretében.

A romániai Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség meghívására a Ialoveni városában működő moldovai Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség küldöttsége, Pavel Trofin igazgató vezetésével, a vendéglátó intézmény szakértői csapatával és Simion Crețu vezérigazgató vezetésével mélyült el az európai programok és pályázatok megvalósításához szükséges eljárásokban és dokumentumokban. A Központ Régióban tett látogatás során a vendéglátó intézmény szakemberei a következő témákban tájékoztatták, tárgyaltak és dolgoztak együtt a moldovai köztársasági Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség csapatának képviselőivel: a hazai Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség tevékenységének szerkezete és munkafolyamatai, pályázatok és partnerségek, a dokumentumprogramozás, az Észszerű Szakosodási Stratégia, a 2014-2020-as Regionális Operatív Program pályázatai kiértékelésének és végrehajtásának szakaszai és eljárásai, a menedzsment hatósági feladatkörök és a regionális támogatási program kidolgozásának módozatai, illetve a Központi Régió 2021-2027-es Programja.

A Moldovai Köztársaság polgárai szeretnének csatlakozni az Európai Unióhoz – ez az a cél, amelyért az ottani Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség munkatársai a kisinyoviakkal együtt nagyon keményen dolgoznak. Az integrációhoz számos reform szükséges. A Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség 25 éves működése alatt fejlődött és szakmai tapasztalatot szerzett a területfejlesztési folyamattervezés területein. Csapatunk az említett időszakban, a 2007-2013-as és 2014-2020-as Regionális Operatív Program közreműködő szervezeteként folyamatosan részt vett a programozási dokumentumok kidolgozásában, valamint az európai támogatású pályázatok kiértékelésében, megvalósításában és nyomon követésében, 2020-tól pedig a Központi Régió 2021-2027-as Programjának menedzsment hatósága.

20 éve németországi partnereink révén a magunk során mi is intézményfejlesztési támogatást kaptunk az általuk koordinált twinning projekteken keresztül. A mostani látogatás intenzív képzést jelentett a tudásátadás, az európai munkafolyamatok megismertetése, az általunk megszerzett információk és tapasztalatok közvetítése terén, és első lépése volt partnereink intézményi fejlődésének. Reméljük, hogy ezek a megbeszélések tovább bővülnek 2024-ben és azt követően is, hogy minél több részletről tájékoztatni tudjuk kollégáinkat a területfejlesztés folyamatában” – jelentette ki Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója.

A Moldovai Köztársaság 2022 júniusában megkapta az EU-tagjelölt státuszt, ezért az európai alapok tekintetében a lehető legalaposabb felkészülésre van szükség a hibák elkerülése és a Moldovai Köztársaság régiói és az európai, illetve romániai régiók közötti szakadék minél jelentősebb csökkentése érdekében. 2023. március 23-án az Európai Tanács megerősítette, hogy az Európai Unió továbbra is minden jelentős támogatást megad a Moldovai Köztársaságnak, hogy erősítse az ország ellenállóképességét, biztonságát, stabilitását és gazdaságát, hogy segítse az EU-csatlakozás felé vezető úton. Az említett napokon átadott információk a Központi Régióban megvalósított példákkal és eredményekkel egészültek ki a régió sikeres pályázatai helyszíneinek meglátogatása során.

A romániai Központi Régió és a moldovai köztársasági Központi Régió közötti partnerség 2012-ben kezdődött, és idővel megerősödött a közös projektek kidolgozása, illetve a politikai döntéshozók és a helyi hatóságok képviselőinek látogatásai révén. A két fejlesztési ügynökség partnerként való együttműködése az évek során magas szintű bizalmat és kölcsönös tiszteletet, a követendő gyakorlatok és tapasztalatok cseréjét, a közös rendezvényeken nyújtott ösztönzést és támogatást, valamint a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség és a moldovai régió népszerűsítését eredményezte az európai piacon. A jövőben, tekintettel a Moldovai Köztársaság Központi Regionális Fejlesztési Ügynöksége által megszerzett tapasztalatra és jó eredményekre a helyi hatóságok támogatása terén, a romániai Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség új együttműködési lehetőségeket keres, hogy beazonosítsa azokat a közös kezdeményezéseket, amelyek biztosítják a bevált gyakorlatok közvetítését a moldovai köztársasági partnereknek.