A Románia Regionális Fejlesztési Ügynökségek Szövetsége (ROREG) ma indította útjára országos szinten egyedülálló projektjét, amelyet a Románia 41 megyéjében működő területi-közigagatási egységek alkalmazottjainak szán. Ez egy e-learning videós oktatóanyag-sorozatból áll, amelynek célja az, hogy a városi környezetben megvalósuló európai pályázatok kedvezményezettjei számára lehetőséget biztosítson az európai támogatású projektek hatékony irányításához és megvalósításához szükséges készségek fejlesztésére.
„Célunk az, hogy mindannyian tisztább, vonzóbb és jobb életszínvonallal rendelkező városokban és megyékben éljünk. Több ezer projektet koordinálunk az egyes régiók szintjén, ezek pedig munkahelyeket és jobb életkörülményeket teremtenek minden polgár számára. Reméljük, hogy mindez tudatosítja Románia régióinak polgáraiban azt, hogy a fejlesztésre nyújtott támogatások az európai források lehívásának látható eredményei. Valamennyi partnerünk régóta várta már a területfejlesztési folyamat decentralizálását, így mindent megteszünk annak érdekében, hogy a helyi szakemberek minél könnyebben hozzájussanak a vissza nem térítendő finanszírozáshoz az életminőség javítása érdekében”, jelentette ki Simion Crețu, a Központi Regionáli Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója és a ROREG Szövetség alapítótagja.
A videókat úgy készítették el, hogy mindazoknak, akik végigkövetik ezeket, vonzó, korszerű, innovatív tanulási élményben legyen részük, illetve igazodjanak a regionális támogatási programokon belüli pályázati felhívások követelményeihez.
A 40 oktatóanyag négy különböző témát fed le, célja pedig, hogy az európai alapok potenciális kedvezményezettjei ismereteit és készségeit megerősítése a következő területeken:
- Stratégiai tervezés;
- Projektmenedzsment;
- Műszaki-gazdasági dokmentácó.Tulajdon;
- Közbeszerzések.
Ezeket a témákat a ROREG Egyesület a kedvezményezettek körében azonosította be a 2020 májusa és júniusa között végzett elemzése révén.
„Régóta dolgozunk ezen az oktatóanyagon, amely által hozzáférhetővé tesszük az önkormányzatokban dolgozók számára az európai alapokból megvalósuló pályázatok végrehajtásával kapcsolatos ismereteket. A pályázatok minősége nagymértékben függ az ezeket lebonyolító egyének munkájának minőségétől, ezért támogatjuk őket ezzel a tudásforrással. A 40 oktatóanyag korszerű tanulási élményt kínál, és azt a nagy előnyt, hogy bármikor és bárhonnan elérhető. Reméljük, hogy általuk hozzáadott értéket nyújtunk a Romániában megvalósuló európai pályázatok terén” jelentette ki Sorin Maxim, a ROREG Egyesület elnöke.
Az oktatóanyagok összesen több mint hat órányi tartalommal rendelkeznek, és a hatóságok kedvezményezettjei számára a következőkről nyújtanak tájékoztatást:
- A stratégiai tervezés készségeinek fejlesztése:
ismeretek és készségek megszerzése a helyi szintű stratégiai tervek kidolgozásához, a közösségek igényeinek kielégítése és a fenntartható fejlődés ösztönzése céljából; - A projektmenedzsment készségeinek fejlsztése és megerősítése: alapvető technikák és eszközök a helyi projektek tervezéséhez, végrehajtásához és nyomon követéséhez.
- A közbeszerzések specifikus szabályzatának és procedúráinak megismerése: a közbeszerzés teljes folyamatának megismeráse, az igények beazonosításától a szállítói szerződéskötéséig, a fő szakaszokra és a vonatkozó dokumentumokra összpontosítva;
- Elaborarea documentației tehnico-economice: a szükséges dokumentumtípusok és specifikus követelmények, jogi szempontok és vonatkozó előírások bemutatása az országos és nemzetközi jogszabályokkal összhangban.
A 40 e-learning videós oktatóanyag megtalálható a ROREG Egyesület YouTube-csatornáján és az alábbi linkeken érhető el:
- Stratégiai tervezés;
- Projektmenedzsment ;
- Műszaki-közgadasági dokumentáció. Tulajdon;
- Közbeszerzések.
Az oktatóanyagok a ROREG Egyesület és a 23Filmstúdió együttműködésének eredményeként jöttek létre a 8 romániai regionális fejlesztési ügynökség támogatásával, és az „Európai Strukturális és Beruházási Alapok (FESI) irányítása és végrehajtása hatékonyságának támogatása a romániai városok, megyei jogú városok és megyék helyi hatóságainak szintjén” (SMIS-kód: 132349) című projekt keretében valósították meg az Európai Regionális Fejlesztési Alapból társfinanszírozásával, a 2014-2020-as Technikai Segítségnyújtási Operatív Program (POAT) keretében.