A Berethalom községben, Riomfalván található evangélikus erődtemplom együttese két műemlékének – a templom és a kaputorony – helyreállítása kap támogatást, ezáltal pedig az évszázados helyszínen a helyi közösség olyan eseményeket és tevékenységeket szervezhet, amelyek növelik a hely vonzerejét és népszerűségét. A kedvezményezett képviselője és Simion Crețu, a támogató intézményt képviselő Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója által aláírt szerződés révén közel 11 millió lej vissza nem térítendő forrás jut a falu történelmi nevezetességeinek revitalizációs beruházására.
A Központi Régió 2021-2027-es Programjának kereteiből támogatott projektnek köszönhetően Riomfalva 649 lakosa megőrízheti a falu erődtemplomának 1400-ig visszanyúló történelmi tanúságát, a projekt előirányozott tevékenységei pedig hozzájárulnak a közösség kiegyensúlyozott, fenntartható és folyamatos fejlődéséhez. A Riomfalvi erődtemplom revitalizálása a fenntartható turizmus és közösségfejlesztés érdekében című projekt támogatási szerződését az Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyházközség partnerségben nyújtotta be Green Man Alapítvánnyal és Berethalom önkormányzatával, és a becslések szerint 2028 májusában fejeződik be. A projekt összértéke 11.225.438,73 lej, amelyből 10.989.702,42 lej a projekt megvalósításához igényelt támogatás. A pénzeszközöket a Központi Régió Programja 7. prioritása – Fenntartható turizmusra alapozó régió, 7.1.1-es beavatkozására – Az UNESCO és az A kategóriájú épített örökség megőrzése, védelme és gyarapítása – különítik el.
„Valamennyi műemléket be kell vonni a turisztikai körforgásba, és a látogatók számának növelésére kell használni, valamint a települések gazdasági-társadalmi fejlődésének ösztönzésére. Az örökségvédelmi célpontok körüli területek fenntartható fejlesztése a főbb helyi előnyök védelmével és kiaknázásával valósul meg, ami által nő a látogatószám, az átlagos látogatási idő, illetve a vendéglátás és turisztikai szolgáltatások területén tevékenykedő helyi vállalkozások forgalma. Erdélyben hozzávetőleg 160 erődtemplom van, amelyből több mint 35-öt rehabilitáltak a 2007-2013-as és a 2014-2023-as Regionális Operatív Programok keretében. A Központi Régió 2021-2027-es Programjának az UNESCO és A kategóriájú épített örökség megőrzésére és gyarapítására elkülönített forrásai révén hozzájárulunk e kultúrtörténeti emlékek fennmaradásához, a projektekben előirányozott revitalizációs tevékenységek pedig növelik azok értékét, vonzóvá teszik őket és a helyi közösséget támogatják. A régió épített örökségvédelmi célkitűzéseire elkülönített 74,65 millió lejes vissza nem térítendő forrásokra 12 támogatási kérelmet nyújtottak be, ebből 4-re már a szerződést is megkötöttünk. Minden egyes megvalósított projekt révén a történelmi műemlékek továbbra is hatással lesznek arra a közösségre, amelyben találhatók, és referenciát jelentenek a helyi lakosoknak, lehetőségeket a vállalkozásoknak, illetve új úticélokat a turistáknak” – jelentette ki Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója.
A projekt tevékenységei:
Riomfalva első írásos emléke 1283-ból való, többnemzetiségű település, amely az elmúlt években Hollandiából, Ausztriából, Svájcból, Németországból, Nagy-Britanniából, Litvániából és még az Egyesült Államokból is fogadott be lakókat. A város központjában található evangélikus erődtemplom együttes a műemlékek országos listáján is szerepel, a közösség mérföldköve, a helyi polgári kezdeményezések és a civil szervezetek központja. A projekt megvalósítása során a kedvezményezett elvégzi a műemlékegyüttes részét képező evangélikus templom és harangtorony rehabilitációjának szükséges munkálatait. Javítják a templom és a torony szerkezetét, javítják és felújítják a szigetelést, villamossági és a világításrendészeti munkálatokat hajtanak végre. Felújítják a harangtorony óráját, a harangozórendszert, valamint videokamerás térfigyelő és biztonsági rendszert telepítenek. A projekt új eleme a közösség ösztönzése és tudatosítása a műemlék értékére és megőrzésére vonatkozóan a közösség fellendülése érdekében.
A munkálatok befejeztével a ciszterci erődtemplom a látogatók vonzáskörzetévé válik, különösen a kelta eredetű elemek jelentőségének, fontosságának és egyediségének népszerűsítése miatt. A riomfalvi erődtemplom meghatározó és különleges eleme a „zöld ember”, olyan szimbólum, amely szorosan kapcsolódik a ciszterci szerzetesekhez és a kelta szimbolikához is.
A projekt helyreállítási tevékenységei után különféle népszerűsítő akciókra kerül sor, amelyek révén népszerűsítik a Green Man from Richiș márkanevet, amelyet az egész közösség és a környék összes gazdasági szereplője használni fog. A kedvezményezett tervei szerint a márka vonzani fogja a turistákat és a látogatókat az ország területéről és külföldről, ezzel kiteljesíti a műemlék vonzerejét. A projekt előirányozza a műemlékek látogatását célzó tevékenységeket is, amelyeket vagy egy helyi lakos, vagy a híres mesemondó, Johann Schaas hologramja vezet, aki végigkíséri a látogatókat a zöld emberről szóló történeteken. Az útmutató interaktív, multimédiás lesz, és a műemlék, különösen a zöld ember szimbolikájának népszerűsítésére összpontosít, igazodva az aktuális témákhoz (környezetvédelem, természetszeretet, a természet újjászületése, a természeti elemek elsődlegessége a mesterségesekkel szemben) .
A kedvezményezett olyan rendezvénysorozatot állított össze, amely támogatja a helyi közösséget és vonzza a turistákat. A projektet a település bemutatóklipje révén népszerűsítik, megszervezik a riomfalvi Zöld Emevr/Omul Verde Fesztivált, a Múzeumok Éjszakáját, és szabadtéri komolyzenei koncerteket is tartanak. A riomfalvi közösség társadalmi integrációja érdekében helyi képzőművészeti és kézműves foglalkozásokat, zenei műhelyeket, helytörténeti és idegennyelvű idegenvezetői tanfolyamokat, alkotótáborokat és kulturális oktatást, közösségi kulturális rendezvényeket szerveznek. Ezzel párhuzamosan a Berthalmi Polgármesteri Hivatllal is együttműködnek a falu és a község szász lakosainak bevonzásáért, és a turisztikai kínálatot kiegészítik azon látogatók számára, akik több napot szeretnének tölteni egy rendezvényen és egybekötnék a berethalmi erődtemplom meglátogatásával, amely a Központi Régió 2021-2027-es Programjának egy másik projektje, amely saját tevékenységekkel és turisztikai rendezvényekkel rendelkezik.
További részletekért tekintse meg a projekt leítását. Az aláírt szerződések listája itt tekinthető meg: https://www.regiocentru.ro/harta-proiecte/ .
Továbbá, ha valós idejű információkat szeretne, telepítheti az Android vagy iOS rendszerben elérhető PROCentru alkalmazást. A helyzetképet, információkat, szerződéslistát a program honlapján találhat.