A Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség az ORIGINN Gazdasági és társadalmi átalakulás ipari innováció révén a vidéki térségekben című projektje partnerszervezeteként október 23-25. között szervezte meg a Társadalmi innováció a Központi Régió agrár-élelmiszeriparában című nemzetközi konferenciát, amelyet Maros és Szeben megye agrár-élelmiszeriparában tevékenykedő szervezeteknél tett tanulmányi látogatások egészítettek ki.
Az eseményeken több mint 70 személy vett részt, köztük az ORIGINN projekt hét partnerszervezetének képviselői – egy hét európai országból álló nemzetközi konzorcium, amelyet a katalán kormány (Spanyolország) koordinál a partnerség vezetőjeként, a Keleti és Központi Regionális Közgyűlés (Írország), Jämtland Härjedalen régió (Svédország), a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség (Románia), Eperjesi régió (Szlovákia), Emilia-Romagna régió (Olaszország) és az Észt Vidékügyi Minisztérium (Észtország).
„Régiónk vidéki térségei, ahol a Központi Régió lakosságának több mint 45%-a él, az Európai Unió más régióihoz hasonló átalakuláson mennek keresztül. Egyfelől van a regionális érdekű városközpontok közelében található terület, ahol a népességnövekedés a jobban fizetett állásokhoz való könnyebb hozzáférés, illetve az egészségügyi, oktatási és kulturális közszolgáltatások miatt növekedett, amelyek a személyes és szakmai fejlődés előfeltételeit egyaránt kínálják. Ilyen tekintetben a régióban vannak példáink olyan vidéki közösségekre, amelyeknek – különösen a befektetett európai források révén – sikerült a lakosaiknak olyan életkörülményeket biztosítaniuk, mint egyes városokban, vagy talán jobbakat is. Másrészt viszont vannak a hegyvidéki vagy a fő közlekedési útvonalaktól távolabb eső, kissé periférikus területek, ahol teljesen mások a kihívások. Itt a közösségek rohamosan elöregedő lakossággal, egyetlen gazdasági tevékenységtől való függőséggel és a minőségi egészségügyi, oktatási és szociális szolgáltatásokhoz való korlátozott hozzáféréssel találják szemben magukat. Ezeken a területeken a lakosság számára korlátozott számú tevékenység áll rendelkezésre, amely biztosíthatja gazdasági stabilitást, ezek nem vonzóak a fiatalok számára, így a helyi közigazgatásnak csökkenek a területek vonzerejének növelésére. Az ORIGINN projekt azokat az intézkedéseket és beavatkozásokat szeretné javítani, amelyeket a regionális vagy helyi közigazgatás már alkalmaz ezekben a közösségekben, új módszereket és jó gyakorlati példákat gyűjt össze a projektben résztvevő partnerországokból és régiókból, amelyek átvehetek vagy adaptálhatók. A társadalmi innovációs példák sokasága, amelyeket a Központi Régió közösségei szolgáltatnak, és amelyeket bemutattunk partnereinknek, megerősítették azt a meggyőződésünket, hogy az elhivatottság, az innovatív szellem, továbbá a közigazgatás, a civil társadalom és a közösség együttműködése révén a vidéki térségeket úgy kell kialakítani, hogy több lehetőséget kínáljanak lakóiknak és azoknak, akik felismerik és értékelik e területek gazdasági, környezeti és kulturális adottságait. Különösen ezekben a térségekben fontos a kreativitás, az innováció, valamint a lakosság rugalmasságának és veleszületett alkalmazkodóképességének kamatoztatás. Az emberek oda mennek, ahol jobban formába tudják önteni elképzeléseiket, és ahol elismerik az ő közösséghez való hozzájárulásukat. Ez az ORIGINN projekt feladata, hogy beazonosítsa és hasznosítsa ezeket a térségeket, mindeközben pedig lefektesse a vidék fenntartható fejlődését biztosító közpolitikák alapjait”, jelentette ki Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója.
A nagyszebeni nemzetközi konferencia több, a vidéki agrár-élelmiszeripari ágazat társadalmi innovációjának szakpolitikákáira és stratégiáira vonatkozó téma megvitatását tette lehetővé. A rendezvény három napján a Központi Régió helyi és központi közigazgatásának képviselői, illetve a külföldi vendégek mellett az Európai Beruházások és Projektek Minisztériuma, a Mezőgazdasági Minisztérium, a Vidékfejlesztési Ügynökségének és a Hegyvidék Országos Ügynökségének szakértői is jelen voltak. Az európai célkitűzéseket és a regionális célokat egymás mellé helyezve a helyi szervezetek képviselői több olyan kezdeményezést is bemutattak, amelyek ösztönzik a társadalmi innováció a vidéki térségek agrár-élelmiszeriparában. Ezekre példaként szolgáltak a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség által szervezett tanulmányi látogatások, amelyeket a régiónkban megvalósuló társadalmi innovációs projektek kezdeményezői részvételével tartottak meg. A konferencián, majd a Maros és Szeben településeken tett látogatásokon a román és külföldi szakértők megosztották egymással a jó gyakorlatok példáit és az agrár-élelmiszeripari ágazat társadalmi innovációját támogató forrásokról való információkat.
Az első tanulmányútra a társadalmi innováció témakörében Maros megyében került sor. Az ADEPT Transylvania Alapítvány Szászkézden olyan innovatív kezdeményezésekre mutatott be példákat, amelyek célja a családi gazdaságok, vidéki közösségek és mezőgazdasági tájak gazdasági életképességének növelése. A látogatás elősegítette a tapasztalatcserét és a bevált gyakorlatok megosztását a Központi Régió agrár-élelmiszeripari szereplői között a társadalmi innováció terén. Az ORIGINN projektpartnereinek küldöttsége a 2022-es év Legjobb turisztikai falva díjjal kitüntetett településére, Resinárra is ellátogatott, ahol a polgármesteri hivatal beszélgetéseket szervezett az Agroturisztikai Panziók Szövetségének képviselőivel, a helyi termelőkkel és a társadalmi innovációs projektek fejlesztésében részt vevő szervezetekkel.
Háttérinformációk
Az ORIGINN projekt célja a vidéki térségek gazdasági és társadalmi átalakulásának elősegítése az ipari innováció révén, különös tekintettel az agrár-élelmiszeriparra. A projektet az Interreg Európa interregionális együttműködési program finanszírozza, és a spanyolországi Katalónia kormányának Klímapolitikai, Élelmiszerügyi és Vidéki Főosztálya kezdeményezte.
A projekt 1.676.300,00 euró összegű támogatásban részesül, amelyet az Európai Unió az Európai Regionális Fejlesztési Alap révén folyósít az Interreg Europe program 1. prioritási tengelyének keretében.
Az ORIGINN projekt célja, hogy hozzájáruljon az innováción alapuló ipari átmenet megkönnyítéséhez a vidéki térségekben, különös tekintettel az agrár-élelmiszeripari ágazatra. A projekt megvalósítási időszaka alatt a partnerek beazonosítják, megosztják és közvetítik a legjobb gyakorlatokat és módszereket különböző szakterületeken az ipari átmenetet támogató szakpolitikai eszközök javítására, az innováció támogatása révén és új gazdasági és társadalmi lehetőségek megteremtésével. A kezdeményezés célja, hogy az érintett régiókban új lehetőségeket teremtsen a vidéki gazdaság fejlődéséhez, és támogassa az innovációt az agrár-élelmiszeripari ágazatban.
Az ORIGINN romániai tanulmányi látogatása keretében szervezett tapasztalatcseréje és a követendő gyakorlatok megosztása során levont tanulságokat beépítik a projektben érintett fejlesztési politikákba. A négy projekttémának (digitalizáció, zöld gazdaság, szociális gazdaság és innováció) az agrár-élelmiszeripari ágazat innovációjának támogatására vonatkozó legrelevánsabb gyakorlatai megtalálhatók. itt.
Az ORIGINN projektről bővebb tudnivalók a következő linken találhatók: https://www.interregeurope.eu/originn