A marosvásárhelyi George Emil Palade Egyetem tovább fejleszti oktatási infrastruktúráját a Központi Régió Programja révén

Folytatódik a Maros megyei oktatási infrastruktúra fejlesztésének támogatása a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség által koordinált forrásokból. A Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudományos és Műszaki Egyetem (UMFST) által a Központi Régió Programja keretében benyújtott pályázat és támogatási szerződés aláírása a felsőoktatás jelentőségének növelését ösztönzi összhangban a munkaerő-piaci követelményekkel. Ez a második szerződés, amelyet a Központi Régió Programjának 6.3-as folyamata – A felsőoktatás relevanciájának növelése – keretében írtak alá, és amelyre 4 pályázatot nyújtottak be.

A felsőoktatás jelentőségének növelése az G.E. Palade Egyetemen című projekt összköltségvetése 68.786.748,70 lej, amelyből 32.592.310,79 lej a jelen felhívás költségvetéséből nyújtott vissza nem térítendő európai támogatás. A projektre elkülönített költségvetésből az 1945-ben alapított, korszerű kampuszáról és változatos tanulmányi programjairól híres marosvásárhelyi egyetem oktatási infrastruktúrájának korszerűsítését támogatják.

A becslések szerint a 2028 áprilisáig megvalósuló projekt célja a Marosvásárhelyen, a Nicolae Iorga utca 1 szám alatt található egyetemi kampusz A és R épületének korszerűsítése és rehabilitációja. Ezek a hazai kulturális örökség részét képező műemléképületek adnak otthont a Műszaki és Informatikai Karnak, illetve a Természettudományi és Irodalomtudományi Karnak, optimális tanulmányi feltételeket nyújtva több mint 1950 hallgatónak. A projekt célja az UMFST oktatási kínálatának munkaerő-piaci szükségletekhez való igazítása, főként az olyan versenyképes gazdasági területeken, mint amilyen az autóipar, a mechatronika, az IT szektor, a kreatív iparágak és a turizmus. A projekt beruházásokat tervez az oktatási infrastruktúra és tananyagok korszerűsítésére annak érdekében, hogy a tanulás környezete, a felszerelések és oktatási lehetőségek a regionális és európai piacon működő vállalatok által használt technológiák szintjén legyenek.

Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója kiemelte a projekt fontosságát, valamint azt, hogy az egyetemi oktatást a piachoz és a modern gazdaság követelményeihez kell igazítani: „A ma aláírt szerződéssel folytatjuk a Központi Régióban megvalósított beruházások sorát, amelyek célja az oktatási infrastruktúra fejlesztése, hogy minél jobban megfeleljen a munkaerő-piaci trendeknek, a zöld és digitális átállásra vonatkozó jelenlegi követelményeknek. Ennek a priortásnak a keretében ez a második aláírt szerződés, amely egyben kiegészíti azt a 2014-2020-as POR keretében finanszírozott, 5 millió eurós projektet, amely a marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem C3 épületének korszerűsítését szolgálja, ugyanakkor példaként szolgál az európai források oktatási célú hasznosítása kedvező gyakorlatára. Meggyőződésünk, hogy a projekt pozitív hatással lesz mind a diákokra, mind pedig a helyi közösségre. Elengedhetetlen az olyan fenntartható oktatási infrastruktúrák létrehozása, amelyek támogatják a diákok szakmai fejlődését, egyben hozzájárulnak a zöld átmenethez.”

A projekt a korszerűsítési és energiahatékonysági munkálatokon kívül egyéb, az oktatók és hallgatók bevonásával kapcsolatos tevékenységeket is tervbe vett, többek között az oktatók képesítését a megvásárolt taneszközök használatára és a hallgatók gyakorlatozásának lebonyolítására, a munkaerőpiaci igények szerinti szakirányok új tantervei kidolgozásának támogatását, kampányok és tájékoztató anyagok összeállítását, valamint kísérleti támogató tevékenységek megvalósítását a hátrányos helyzetű hallgatók számára. Az üzleti szféra bevonása a szektorral való új együttműködések kialakításával valósul meg a befektetés célozta területeken, továbbá szemináriumok és munkaértekezletek megszervezésével, valamint más, a munkaadók és a hallgatók közötti interakciót elősegítő rendezvényekkel.

A pályázat eredményei jelentős hatással lesznek az UMFST által nyújtott egyetemi oktatás minőségére, és a következőkre vonatkozik:

  • Korszerű oktatási terek kialakítása: tantermek és laboratóriumok felújítása és felszerelése, összesen 1012 férőhely biztosítása. Ezek a terek megfelelnek majd az európai szabványoknak és biztosítják a legmagasabb szintű oktatási környezetet.
  • Az energiafogyasztás 35%-os csökkentése: a különböző energiahatékonysági intézkedésekkel, mint például a hőszigetelés, a létesítmények korszerűsítése és az épületmenedzsment rendszer (BMS) bevezetése, a projekt mind az üvegházhatású gázok kibocsátását, mind pedig az üzemeltetési költségeket csökkenti.
  • Partnerkapcsolatok az üzleti szférával: A stratégiai gazdasági területeken tevékenykedő cégekkel és szervezetekkel legalább három együttműködés biztosítja a tanulmányi programok jelentőségét és elősegíti a végzettek munkaerő-piaci integrációját.
  • Az egyetem vonzerejének növelése: az infrastruktúra korszerűsítése versenyképesebbé teszi az egyetemet, megerősíti oktatási kiválósági központ hírnevét. A pályázat támogatja az UMFST nemzetközivé válásának stratégiáját is, amely a világ minden tájáról vonzza a hallgatókat és oktatókat.

****

Ha valós idejű információkat szeretne a Központi Régió Programjáról és más lehetőségekről, telepítheti az Android vagy iOS rendszerben elérhető PROCentru alkalmazást. A program honlapja, a www.regiocentru.ro programmegvalósításra vonatkozó és kommunikációs részlegén bővebb helyzetkép, tájékoztatás, projektlista és a kedvezményezettek névsora is megtalálható.