Közel 20 millió euró igényelhető február utolsó napjától a Központi Régió 2021-2027-es Programja révén Brassó, Fehér, Hargita, Kovászna, Maros és Szeben megye 37 városa integrált városfejlesztési projektjeire, amelyeknek biztosítaniuk kell a Központi Régió vonzerejének növelését.
A Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség a Központi Régió 2021-2027-es Programja keretében pályázati felhívást tesz közzé integrált városfejlesztésre a közterek regenerációján, a kulturális örökség és infrastruktúra és a városok turisztikai potenciáljának fejlesztése révén. Az előirányzott keretösszeg meghaladja a 20 millió eurót, amelyből az Európai Regionális Fejlesztési Alapból (FEDR) lehívható vissza nem térítendő forrás összege meghaladja a 19 millió eurót. Jelen pályázati felhívás nem versenyszerű, a pályázatok a beérkezés sorrendjében kapnak finanszírozást, a kérelmek benyújtásának határideje 2025.02.28. A benyújtott pályázatoknak biztosítaniuk kell a Régió vonzerejének általános növelését az integrált és befogadó társadalmi, gazdasági és környezeti fejlődés, valamint a kultúra, a természeti örökség, a fenntartható turizmus, ezen belül a városi biztonság növelésének elősegítésével.
A pályázatok rangsorolása a SIDU-ba való beillesztésük szempontjából történik, és a finanszírozott projekteknek tanúsítaniuk kell a fejlesztési beruházások integrált megközelítését.
„A városi térségek teljes fejlődésben vannak, és ez a vidéki térségekhez képest jelentősebb társadalmi-gazdasági lehetőségeknek és jobb szolgáltatásoknak köszönhető, de a faluról városra vándorlás jelenségének is, amit kiegészít a polgároknak az országba való visszatérése, és ők arra számítanak, hogy a városi térségekben ugyanazokat a lehetőségeket fogják megtalálni, mint Nyugat-Európában. A lakosság koncentrációja lehetővé teszi a megtakarításokat a köz- és magánszolgáltatások nyújtása terén, valamint az életminőség növelését biztosító gazdasági ökoszisztémák kifejlesztését.
Így a Központi Régió Programja által, jelen pályázati felhívás keretében városi besorolású települések olyan beruházásait finanszírozzuk, amelyek révén a közterületek megújulnak, többek között a lakossági biztonsági rendszerek, a kulturális és történelmi örökségi infrastruktúra megőrizhető, védelmezhető, a turisztikai infrastruktúra fejleszthető és javítható a fenntartható fejlődés érdekében.
Fontos, hogy a polgármesterek partneri kapcsolatokat alakítsanak ki a megyékkel, más közigazgatási egységekkel, például városokkal vagy a funkcionális városi térségek településeivel, a Romániában elismert felekezetek intézményeivel vagy civil szervezetekkel, amelyekkel közösen dolgoznak ki projekteket a helyi közösségek számára” – jelentette ki Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója.
A támogatható tevékenységekről bővebb információkat, továbbá a pályázati útmutatót és más tudnivalókat a következő linken lehet megtalálni: https://www.regiocentru.ro/actiuni/8-2-dezvoltare-urbana-integrata-in-orasele-regiunii-centru/.
Háttérinformációk
A Központi Régió Programjának összes kiírására pályázatokat kizárólag a MySMIS2021/2021+ elektronikus felületen lehet benyújtani, amely itt található meg: https://mysmis2021.gov.ro/.
A Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség helpdesk szolgáltatásának szakértői útmutatást nyújtanak a Központi Régió Programjáról, továbbá tanácsot és útbaigazítást nyújtanak a pályázatkészítés kapcsán, és a helpdesk@adrcentru.ro e-mail címen lehet elérni, illetve nyomtatvány kitöltésével is lehet információt igényelni a következő felületen: https://www.regiocentru.ro/solicitari-de-informatii/.
8.2-es akció – Integrált városfejlesztés a közterek regenerációjával, a kulturális örökség és infrastruktúra, illetve a turisztikai potenciál növelése révén a Központi Régió városaiban.
Ez a projektfelhívás a Központi Régió 2021–2027-es Programja 8. prioritásnak része (VONZÓ RÉGIÓ), és az 5.1-es specifikus célkitűzésnek felel meg: Az integrált és felzárkóztató fejlődés elősegítése szociális, gazdasági és környezetvédelmi téren, valamint a kultúra, természeti örökség, fenntartható turizmus és biztonság terén városi környezetben.
2024 február 29-én 12.00 órától a Központi Régió városi területi közigazgatási egységei nyújthatnak be pályázatot a közterületek felújítására, ezen belül a lakossági biztonsági rendszerek beszerzésére, továbbá a kulturális örökségi infrastruktúra megőrzésre, védelmére és a fenntartható kapitalizációra vonatkozó tevékenységekre, valamint a turisztikai infrastruktúra fejlesztésére és bővítésére. A jelen pályázati felhívásra a pályázatokat az érkezési sorrendjében értékelik ki és támogatják, a kérelmek benyújtásának határideje 2025.02.28., 12.00 óra.
A jelen felhívásnak megfelelő keretösszeg 20.275.857 euró, amelyből 19.870.340 euró az FEDR támogatása, 3.041.378 euró pedig állami költségvetési és helyi hozzájárulás.
A pályázóknak tiszteletben kell tartaniuk a társfinanszírozás maximális intenzitását, vagyis:
- Az elszámolható projektkiadások maximum 98%-a (ebből 85%-a az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és 13%-a az állami költségvetésből)
- Az elszámolható kiadások összegének legalább 2%-a a pályázó hozzájárulása.
Egy pályázat minimális támogatható értéke nem haladhatja meg a 300.000 eurót, a maximális támogatható érték pedig nem haladhatja meg a 4 000 000 eurót.
A jogosul pályázók lehetnek:
- Városok területi közigazgatási egységei
- Társulási formák – partnerségek, amelyben a partnerség vezetője a város területi közigazgatási egysége
Pályázásra jogosult partnerek kategóriái:
- Megyei szintű területi közigazgatási egységek
- Városok/községek területi közigazgatási egységei a városi funkcionális térségekből (ZUF);
- A Romániában elismert felekezetek vallási intézményei, a vallásszabadságra és vallási intézmények általános működésére vonatkozó, utólagos módosításokkal és kiegészítésekkel ellátott, újraközölt 489/2006-os számú törvény rendelkezései szerint
- Civil szervezetek, amelyeket az egyesületek és alapítványok működésére vonatkozó, utólagos kiegészítésekkel és módosításokkal ellátott 26/2000-es KR rendelkezései szerint hoztak létre
- Városok/községek területi közigazgatási egységei a városok funkcionális térségeiből, amelyekkel olyan projektek benyújtására és megvalósítására köttetik partnerség, amelyek a város integrált fejlesztési stratégiájában (S.I.D.U) meghatározott fejlesztésekre vonatkoznak.