A Központi Régió új fejlesztési projektjeiről vitáztak

Több mint 50 részvevő, köztük a Központi Regionális Fejlesztési Tanács (CDR) tagjai, a helyi közigazgatási intézmények képviselői, szakértők és a Központi Régió vendégei vettek részt a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség (ADR Centru) által regionális szinten koordinált fejlesztési programokról szóló fontos beszélgetésen. A korábbi programozási időszakok tapasztalatai alapján kielemezték az új projekteket és a működési rendszabályzat módosításaira tett javaslatokat, hogy a rendelkezésre álló európai forrásokat hatékonyabban fel lehessen használni.

A Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség által menedzsment hatóságként vagy közreműködő intézményként koordinált programok megvalósításának naprakész helyzetéről szóló előadások voltak a legfontosabb pontok a július 9-én Brassóban tartott ülésen, amelynek fő meghívottja Adrian Ioan Veștea fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter volt.

Központi Régió 2021-2027-es Programja (PR Centru) végrehajtási időszakának elemzése volt az egyik legfontosabb vitatéma. Pontosabban a program 8 beruházási prioritására kidolgozott 32 pályázati felhívás és 4 pénzügyi eszköz tervezett meghirdetése, amelyekhez hozzáadódik a 2014-2020-as POR-ból átvett, átütemezett projektek pályázati útmutatója, és amelyből az átütemezett pályázatok 1 útmutatóját és 21 pályázatot már meghirdettek összesen 1,01265 milliárd eurós keretösszeggel, ez pedig a program elkülönített keretének 73%-á jelenti. További 8 felhívás esetében már zajlik vagy lezárult a pályázati útmutatók nyilvános közvitája és meghirdetésre várnak, míg 3 projektfelhívás esetében az útmutatók kidolgozás folyamatában vannak.

A pályázati felhívások folyamatát illetően eddig 1199 támogatási kérelmet nyújtottak be a Központi Régió 2021-2027-es Programjára, összesen közel 1,5 milliárd euró értékben, amelyből a támogatás igényelt vissza nem térítendő kerete 942,12 millió euró. 106 pályázat esetében már megkötötték a szerződést vagy folyamatban van a szerződéskötés, ezek összértéke pedig meghaladja a 441 millió eurót, amelyből a vissza nem térítendő európai alapok értéke több mint 311 millió eurót. A további pályázatok elbírálása és rangsorolása folyamatban van.

 „A Központi Régió Programjának menedzsment hatóságaként betöltött szerepünk számos tevékenységet foglal magába a pályázati felhívások meghirdetésének és a támogatási kérelmek elbírálásának látható tevékenysége mellett. A program elindítását követően, 2022 utolsó negyedévében a tevékenységünk az koordinációra és ellenőrzésre összpontosult két szinten is: egyfelől a koordinációs és ellenőrzési struktúrák kialakítására és fejlesztésére, másfelől a konkrét jogi és lebonyolítási keretek kialakítására. Ez az időszakos elemzés, amelyet a regionális tanács tagjaival és a helyi közigazgatás főbb partnereivel együtt végzünk, ösztönöz bennünket az egy év alatt a területfejlesztési folyamatban végrehajtott tevékenységeink fejlesztésére.

Szóba került az is, hogy a fejlesztési ügynökség több mint két és fél évtizede alatt lebonyolított több mint 3700 projekt milyen hatással van a régió hat megyéjének társadalmi-gazdasági növekedésére. 2024 első félévében az is tisztázódott, hogy miként alakulnak a 2014-2020-as időszakban általunk finanszírozott projektek, és a vissza nem térítendő források kedvezményezettjeivel együtt láttuk, hogyan változtatták meg ezek a beruházások egyre több polgár életminőségét. Párhuzamot is vonhatunk, hiszen a teljes 2014-2020-as időszakban 1191 projektre kötöttünk szerződést összesen mintegy 1,75 milliárd euró összértékben, és mostanra, mindössze egy év alatt nagyjából ugyanennyi támogatási kérelem érkezett már be. Ez azt mutatja, hogy nagy szükség van a fejlesztési forrásokra. Mindenre figyelve koordináljuk az európai források felhasználásának folyamatát, anélkül, hogy megfeledkeznénk azokról a támogatásokról, amelyeket az Egészségprogram és – Maros megye esetében – az Igazságos Átmenet Program keretében tudunk a kedvezményezetteknek nyújtani közreműködő intézményi státusunkból kifolyólag, amely révén összesen több mint 600 millió euró értékű forrás áll rendelkezésre a Központi Régióban”  – jelentette ki Simion Crețu, a Központ Regionális Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója.

A munkálatok során a 2014-2020-as Központi Regionális Operatív Program (POR/REGIO) lezárásával kapcsolatos eljárások is szóba kerültek.

A 2014-2020-as POR keretében aláírt 1191 szerződésből 870 projekt valósult meg vagy befejezés előtt áll, ehhez hozzáadódik még 80 átütemezett projekt, 71 a Központi Régió Programja, 7 az Egészségügyi Program, 2 pedig a Társadalmi Felzárkózás és Méltóság Programja kereteiből. 163, mintegy 147 millió euró forrásigényű, befejezetlennek vagy működésképtelennek minősített projekt közvetlenül a kedvezményezettek által lehívott forrásból, vissza nem térítendő alapok felhasználása nélkül valósul meg. Az összes szerződés 7%-át bontották fel amiatt, hogy a kedvezményezettek nem tudták elérni a kitűzött célokat, költségvetésük nem érte el a leszerződött projektek összértékének 3%-át. Az elszámoláskor a lehívott összeg – az Európai Regionális Fejlesztési Alapból, az állami költségvetésből, a 2014-2020-as POR kereteiből – a Központi Régióban 2024. július 1-jén 1,065 milliárd euró, amely a regionális keretösszeg 139%-át teszi ki.

A résztvevők megbeszélték a 2021-2027-es Igazságos Átmenet Program végrehajtásának helyzetét is a Központi Régióban. A 6. prioritás – A klímasemlegességre való átállás társadalmi-gazdasági hatásainak mérséklése – keretében összesen 277,03 millió eurót különítenek el Maros megyében. A KKV-ék pályázati felhívására eddig 87 Maros megyei beruházást célzó pályázatot nyújtottak be, összesen több mint 1,4 milliárd euró értékben, amelyből az igényelt összeg több mint 833,75 millió lej értékű, ez pedig az elkülönített pályázati keret közel 200%-át jelenti. Ezek közül 14 projekt volt a szerződéskötés szakaszában 2024.06.30-án.

A brassói ülésen a Központi Regionális Fejlesztési Tanács tagjai határozatot fogadtak el a tanács szervezeti és működési szabályzatának módosításáról az idén tavasszal aktualizált 315/2004-es törvény szerint; továbbá a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség alapokmányának aktualizálása, illetve a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség szervezeti és működési szabályzata módosításának érdekében. A Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség partneri részvételéről szóló határozattervezeteket is jóváhagyták a MAGNET (Regionális és helyi hub-ok megerősítése a tehetségek és befektetések vonzására és megőrzésére) és PRHyUS (A megújuló hidrogén használatának elősegítése egy fenntarthatóbb és zöldebb Európáért) projektekre vonatkozóan.

Egy olyan programpont, amely felkeltette a résztvevők figyelmét, a Központi Régió fejlettségi fokának elemzésére vonatkozott a régióhoz tartozó megyék társadalmi-gazdasági profilja alapján. Szóba kerültek a 2010-2022-es időszakban a Központi Régió egésze és az egyes megyék által külön-külön megvalósított társadalmi-gazdasági fejlődési lépések, és az előrehaladás a különböző fejlődési ütemek mellett is könnyen megfigyelhető. A gazdaság és társadalmi statisztikai mutatók alakulása híven tükrözi az előrelépés mértékét, de azokat a vonatkozásokat is, amelyek további figyelmet igényelnek ahhoz, hogy a Központi Régió megyéiben látványos fejlődési folyamat körvonalazódjon.